Ez a dokumentum egy előző változata!


Üdvözöljük a Mav-IT Wikiben!

Ez egy Wiki oldal, amely elsősorban A Mav-IT Kft. szoftvertermékeihez kapcsolódó használati útmutatókat és a szolgáltatásokhoz kapcsolódó eszközbeállításokat tartalmazza. A webhelyünkkel segítséget kívánunk nyújtani a napi informatikai problémák hatékony megoldásában, és a felmerülő kérdések gyorsabb megválaszolásában. Mindazonáltal a Mav-IT Wiki egy nyilvános tudástárként is funkcionál, tehát ha bárki megoldást talál a problémájára, használja egészséggel.

A Wiki célja

  • egyrészt itt írjuk le „nem informatikus nyelvezettel” azokat az általános beállításokat tippeket, trükköket, amiket napi munkánk során legtöbbször kérdeznek tőlünk.
  • másrészt itt tesszük közzé a szoftvertermékeink használati útmutatóját.

A leírt folyamatokat és leírásokat a legjobb tudásunk szerint állítottuk össze, ennek ellenére lehetséges, hogy Ön a folyamat végrehajtása után nem a kívánt eredményt tapasztalja. Mivel a javítást vagy beállítást nem mi végezzük, ezért a végeredményért sem tudunk felelősséget vállalni, tehát az itt leírtakat mindenki annak tudatában hajtsa végre, hogy a végeredmény eltérhet a várttól. A tudásbázis helyenként tegező módú, így rövidebb és kevésbé félreérthető a szövegezés. A bal oldalon kiválaszthatja, hogy milyen témakörben keres információt.

Hogyan írjunk hibajegyet?

Cégünk a hibák és kérések szervezett kezelésére ticketrendszert üzemeltet. Az alábbi ajánlást a fejlesztő és rendszergazda munkatársaink segítségével fogalmaztuk meg. A jól megírt hibajegy nagyban gyorsíthatja a probléma feltárását, akár töredékére is csökkentheti az átfutási időt. Kérem, a hibajegyek megfogalmazásánál vegye figyelembe az alábbi javaslatainkat!

Amennyiben emailben szeretne beküldeni hibajegyet az alábbi két email címen fogadjuk ezeket:

  • Rendszergazdai szolgáltatáshoz kapcsolódó hibajelentések, szolgáltatási igény bejelentések:
  • Szoftvereinkkel kapcsolatos hibajelentések, használattal kapcsolatos kérdések:

Megfogalmazás

Ha a hibajegy szövegéből munkatársunk nem tudja kibogozni hogy mi a hiba, akkor könnyen lehet hogy félreérti vagy egyáltalán nem érti meg a problémát. Elképzelhető, hogy munkatársunk nem ugyanazt látja mint Ön, ezért a „Nem látni semmit” szövegből nem tud helyes következtetést levonni. A jól megírt ticket töredékére csökkentheti a hibakeresésre fordított időt, ami önnek is jobb. A helyesen megírt ticket az alábbi ismérvekkel rendelkezik:

  1. Megtalálható benne a hiba keletkezésének a pontos helye. (A „Listák” menüpont alatt a „Fontos listák” almenüpontban szerettem volna „Napi listát” nyomtatni.)
  2. Tartalmazza, hogy mi az elvárt működés. (Pl: Leszűrtem a mai munkalapokra, majd rákattintottam az alul lévő „PDF letöltése” gombra.)
  3. Tartalmazza a hibát. (A PDF-et letöltöttem, de a 4. sor 6, oszlopában hibás az adat. Itt 142Ft-nak kellene lennie, és 123Ft van.)

Ha a munkatársunk nem érti a problémát, akkor válaszban kérdezni fog, ami késlelteti a megoldást.

Reprodukálhatóság

A munkatársunk a hibajegy feldolgozását általában a hiba reprodukálásával kezdi ezért bonyolultabb probléma esetén sokat segít, ha a reprodukálás lépéseit is leírjuk. Ha a hiba egy konkrét fájl feldolgozásához kapcsolódik (pl nem nyitható meg, illetve nem importálható), akkor csatolva kérjük szépen az adott fájlt is. Ha a munkatársunk nem tudja reprodukálni a hibát, akkor „Nem reprodukálható” státusszal le fogja zárni a hibajegyet.

Képernyőkép

Általában segít, ha a hibajegyhez képernyőképet is csatolunk, azonban a képernyőkép ÖNMAGÁBAN nem tekinthető releváns információnak kollégáink számára. Csak akkor segít, ha szövegesen is leírjuk, hogy mi a hiba, amit alátámasztunk képernyőfelvétellel.

Körülmények, eszkaláció

Ha van rá mód kérdezze meg a kollégáit is, hogy náluk is előfordul-e ugyanez a hiba. Összetettebb hiba esetén sokat segíthet, ha tudjuk, hogy mi volt az előző mozzanat (Pl. frissítettük a böngészőt, vagy az operációs rendszert.) Amennyiben e-mailben küldi a hibajegyet, ügyeljen rá hogy benne legyen az Ön elérhetősége (pl. mobil telefonszám) is. Amennyiben Ön a nálunk regisztrált e-mail címével küldi be a hibajegyet, munkatársunk látni fogja, hogy Ön milyen szolgáltatásainkat veszi igénybe. Amennyiben nem ilyen email címről küldi (akár azért mert épp azzal van a hiba), akkor a hibajegyben tüntesse fel az Ön nevét, és a vállalkozás nevét.

Print/export